Tervetuloa SUOMEN FILMIKULTTUURI RY.:n (FINLANDS FILMKULTUR RF.) sivuille! Taistelemme fotokemiallisen elokuvakulttuurin jatkuvuuden puolesta tiedottamalla tulossa olevista filminäytöksistä sekä levittämällä ja jakamalla tietoa levityksessä olevista filmikopioista.

Pääsivullemme on listattu kaikki tiedossamme olevat, tulevat kotimaiset elokuvaesitykset, jotka heijastetaan 35mm:n tai 70mm:n filmiltä tai missä tahansa kaitafilmiformaatissa. Sisällytämme tiedotukseemme myös sellaisia taideperformansseja ja kuvataideteoksia, joissa filmi näyttelee merkittävää osaa.

Mikäli olet järjestämässä filmiesitystä tai tiedät tulevasta näytöksestä, kerro siitä meille lähettämällä sähköpostia osoitteeseen info[at]filmikulttuuri.fi.

- – -

2020

ti 18.2.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Antti Peippo, IHMEMIES (1979) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
James Whale, NÄKYMÄTÖN MIES (1933) 16mm

ke 19.2.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jörn Donner, MIESTÄ EI VOI RAISKATA (1978) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, CABIRIAN YÖT (1957) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Roger Vadim, BARBARELLA (1968) 35mm

to 20.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Agnès Varda, THE BEACHES OF AGNÈS (2008) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, KESKUSASEMA (1958) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, HUIJARIT (1955) 35mm

pe 21.2.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Ptuško, KULTAINEN AVAIN (1939) 35mm

la 22.2.

14.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Robert Hamer, KRUUNUPÄITÄ JA HYVIÄ SYDÄMIÄ (1949) 35mm

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, CABIRIAN YÖT (1957) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Ptuško, BALLAADI IHME-SADKOSTA (1952) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juri Iljenko, JUHANNUSAATTO (1968) 70mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Ptuško, PURPPURAISET PURJEET (1961) 35mm

su 23.2.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Isao Takahata, POM POKO (1994) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Aleksandr Ptuško, NOITIEN VALLASSA (1964) 35mm

16.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Robert Hamer, KRUUNUPÄITÄ JA HYVIÄ SYDÄMIÄ (1949) 35mm

18.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Agnès Varda, THE BEACHES OF AGNÈS (2008) 35mm

ti 25.2.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, KESKUSASEMA (1958) 35mm

ke 26.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mika Kaurismäki, ARVOTTOMAT (1982) 35mm

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, ARCHANGEL (1990) 35mm

to 27.2.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, ALEXANDRIA… WHY? (1979) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Ford, MUSTA KERSANTTI (1960) 16mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, ALIEN³ (1992) 70mm

pe 28.2.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, IHANA ELÄMÄ (1959) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Friedkin, CRUISING – YÖN KUNINGAS (1980) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, ALIEN³ (1992) 70mm

la 29.2.

14.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Manoel de Oliveira, KEVÄTRIITTI (1963) 35mm

16.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, IHANA ELÄMÄ (1959) 35mm

su 1.3.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Youssef Chahine, ALEXANDRIA… WHY? (1979) 35mm

ma 2.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hannu Peltomaa, TAIKAPELI (1984) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Nadežda Koševerova & Mihail Šapiro, TUHKIMO (1947) 35mm

ti 3.3.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Brian De Palma, BLOW-OUT – VIIMEINEN TODISTAJA (1981) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, ARCHANGEL (1990) 35mm

ke 4.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Veikko Aaltonen, TUHLAAJAPOIKA (1992) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, THE GAME – OLETKO VALMIS PELIIN? (1997) 35mm

to 5.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

pe 6.3.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963)

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sam Raimi, DARKMAN (1990) 35mm

21.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, THE GAME – OLETKO VALMIS PELIIN? (1997) 35mm

la 7.3.

14.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Marjatta Rinne & Hannu Peltomaa, RUSINOITA (1987) 16mm

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MONDO CANE – TÄMÄ ON MAAILMA [suom. versio] (1962) 35mm
Shockpoint II: Tämä on maailma ja Suomi

20.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Gualtiero Jacopetti, Franco Prosperi & Paolo Cavara, MAAILMAN NAISET [suom. versio] (1963) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan
Shockpoint II: Tämä on maailma ja Suomi

su 8.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luc Jacquet, PINGVIINIEN MATKA [suom. versio] (2005) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
William Girdler, SHEBA BABY (1975) 16mm

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

17.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Arthur Marks, FRIDAY FOSTER (1975) 16mm

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, 8 1/2 (1963)

ma 9.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Hannu Peltomaa, KUMMA JUTTU (1989) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, ANNA (1970) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Altman, COUNTDOWN (1968) 16mm
APOLLO 10 – HORIZONS (1969) 35mm

ti 10.3.

18.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Steve Carver, SILMÄ SILMÄSTÄ (1981) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Walter Salles, CENTRAL STATION (1998) 35mm

21.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Menahem Golan, DELTA FORCE (1986) 35mm

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, KURJET LENTÄVÄT (1957) 35mm

ke 11.3.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Fernando Lopes, BELARMINO (1964) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gerald Potterton, HEAVY METAL (1981) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, GIULIETTA JA VIETTELYKSET (1965) 35mm

to 12.3.

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, SEITSEMÄN (1995) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pedro Almodóvar, IHO JOSSA ELÄN (2011) 35mm

pe 13.3.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, GIULIETTA JA VIETTELYKSET (1965) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Akira Kurosawa, MIEHET, JOTKA ASTUIVAT TIIKERIN HÄNNÄLLE (1945) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Salvatore Samperi, SCANDALO (1976) 35mm

su 15.3.

16.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Chen Kaige, JÄÄHYVÄISET JALKAVAIMOLLE (1993) 35mm

ma 16.3.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jörn Donner, DIRTY STORY (1984) 35mm

ti 17.3.

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Salvatore Samperi, SCANDALO (1976) 35mm

ke 18.3.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, FELLININ ROOMA (1972) 35mm

to 19.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Raoul Walsh, LANKEEMUS (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António de Macedo, SUNDAY AFTERNOON (1966) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Joseph Manduke, CORNBREAD, EARL & ME (1975) 16mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, CAREFUL (1992) 35mm

pe 20.3.

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, SEITSEMÄN (1995) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, FIGHT CLUB (1999) 35mm

la 21.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Raoul Walsh, LANKEEMUS (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pietro Germi, AVIOERO ITALIALAISEEN TAPAAN (1961) 35mm

17.50 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, FELLININ ROOMA (1972) 35mm

su 22.3.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Alastair Fothergill, PLANEETTAMME MAA (2007) 35mm

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Fernando Lopes, BELARMINO (1964) 35mm

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tero Jartti, KUN PIRU TULI POLKUPYÖRÄLLÄ SEPÄN TÖLLIIN JA SEPÄN VAIMO SAI UUDEN NENÄN (1993) 35mm
Tero Jartti, AAPO (1994) 35mm

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pietro Germi, AVIOERO ITALIALAISEEN TAPAAN (1961) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, CAREFUL (1992) 35mm

ma 23.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Toivo Särkkä, HILJA, MAITOTYTTÖ (1953) 35mm

ti 24.3.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Cronenberg, EROTTAMATTOMAT (1988) 35mm

21.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mario Caiano, NAZI LOVE CAMP 27 – HAKARISTI KOHDUSSA (1977) 35mm

ke 25.3.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Ritva Arvelo, KULTAINEN VASIKKA (1961) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Howard Ziehm & Michael Benveniste, FLESH GORDON [saks. versio] (1974) 16mm

20.45 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
”The Sensory Man” [=Jerome Hamlin], SEKSI-ISKU (1977) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, TWILIGHT OF THE ICE NYMPHS (1997) 35mm

to 26.3.

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, TWILIGHT OF THE ICE NYMPHS (1997) 35mm

pe 27.3.

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, FIGHT CLUB (1999) 35mm

21.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mario Caiano, NAZI LOVE CAMP 27 – HAKARISTI KOHDUSSA (1977) 35mm

la 28.3.

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Rob Marshall, CHICAGO (2002) 35mm
Karaokenäytös

su 29.3.

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António de Macedo, SUNDAY AFTERNOON (1966) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

ma 30.3.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aarne Tarkas, JOKIN IHMISESSÄ (1956) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Nadežda Koševerova, TULUKSET (1970) 35mm

ti 31.3.

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Maj Zetterling, RAKASTAVIA PAREJA (1964) 35mm

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, PANIC ROOM (2002) 35mm

ke 1.4.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lee Frost, THE THING WITH TWO HEADS (1972) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, ÄLÄ ODOTA KIRJETTÄ (1960) 35mm

to 2.4.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, ÄLÄ ODOTA KIRJETTÄ (1960) 35mm

18.50 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, PANIC ROOM (2002) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Joe D’Amato, PAPAYA: LOVE GODDESS OF THE CANNIBALS (1978) 35mm

pe 3.4.

12.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Antti Peippo, SIJAINEN (1989) 35mm
Antti Peippo, VIAPORI – SUOMENLINNA (1972) 35mm
Antti Peippo, GRANIITTIPOIKA (1979) 35mm
– näytös sisältää yhden lyhytkuvan digitaalisessa formaatissa
Suomalaisen elokuvan festivaali

14.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Eino Ruutsalo, HETKIÄ YÖSSÄ (1961) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Eino Ruutsalo, TUULINEN PÄIVÄ (1962) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, ZODIAC (2007) 35mm

20.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Risto Jarva, BENSAA SUONISSA (1970) 35mm
Suomalaisen elokuvan festivaali

21.25 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Joe D’Amato, PAPAYA: LOVE GODDESS OF THE CANNIBALS (1978) 35mm

la 4.4.

16.30 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Heikki Aho & Björn Soldan, VILLILINTUJEN PARISSA (1927) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Suomalaisen elokuvan festivaali

18.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Lean, ARABIAN LAWRENCE (1962) 70mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
George Miller, THE WITCHES OF EASTWICK (1987) 35mm

22.30 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Suomalaisen seksielokuvan yönäytös
– sisältää yllätyselokuvia 35mm:n ja 16mm:n formaateissa
Suomalaisen elokuvan festivaali

su 5.4.

14.00 Turku – Logomo, Move 2-sali (Köydenpunojankatu 14)
Markku Lehmuskallio, INUKSUK (1988) 35mm

15.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, FELLININ CASANOVA (1976) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, ZODIAC (2007) 35mm

ma 6.4.

17.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Markus, MIRIAM (1957) 35mm

ti 7.4.

20.50 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, THE SOCIAL NETWORK (2010) 35mm

ke 8.4.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Leonard Kastle, KUHERRUSKUUKAUSIMURHAAJAT (1970) 35mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, PUNAINEN TELTTA (1969) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Maurice Elvey, IS YOUR HONEYMOON REALLY NECESSARY? (1953) 35mm

to 9.4.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António da Cunha Telles, THE CIRCLE (1970) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Alberto Gout, AATAMI JA EEVA (1956) 35mm
James Sibley Watson & Melville Webber, LOT IN SODOM (1933) 16mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, BENJAMIN BUTTONIN USKOMATON ELÄMÄ (2008) 35mm

pe 10.4.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Manoel de Oliveira, KEVÄTRIITTI (1963) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Otto Preminger, EXODUS (1960)
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pier Paolo Pasolini, MATTEUKSEN EVANKELIUMI (1964) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, NAISTEN KAUPUNKI (1980) 35mm

la 11.4.

15.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António da Cunha Telles, THE CIRCLE (1970) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ferdinando Baldi, Richard Pottier & Orson Weller, DAAVID JA GOLJAT (1960) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Bruce Beresford, KUNINGAS DAAVID (1985) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

su 12.4.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, NAISTEN KAUPUNKI (1980) 35mm

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
George Stevens, MIES NASARETISTA (1965) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, PUNAINEN TELTTA (1969) 35mm

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Andrew Fleming, NOITAPIIRI (1996) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, THE SOCIAL NETWORK (2010) 35mm

ma 13.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT [alkuperäisversio] (1979) 35mm
Kärsimysfestivaali Ciné-Passio

ke 15.4.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Auli Mantila, PELON MAANTIEDE (1999) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, GINGER JA FRED (1986) 35mm

21.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, MY WINNIPEG (2007) 35mm

to 16.4.

18.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guy Maddin, MY WINNIPEG (2007) 35mm

20.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David Fincher, THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO (2011) 35mm

ma 20.4.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Tero Jartti, KUN PIRU TULI POLKUPYÖRÄLLÄ SEPÄN TÖLLIIN JA SEPÄN VAIMO SAI UUDEN NENÄN (1993) 35mm
Tero Jartti, AAPO (1994) 35mm

ti 21.4.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, FELLININ LAIVA (1983) 35mm

ke 22.4.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Aki Kaurismäki, BOHEEMIELÄMÄÄ (1992) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, GINGER JA FRED (1986) 35mm

to 23.4.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Federico Fellini, FELLININ LAIVA (1983) 35mm

pe 24.4.

19.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António de Macedo, THE VOWS (1972) 35mm

la 25.4.

16.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

18.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
António de Macedo, THE VOWS (1972) 35mm

su 26.4.

14.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Klaus Härö, NÄKYMÄTÖN ELINA (2002) 35mm

15.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Billy Wilder, PIUKAT PAIKAT (1959) 35mm

ke 6.5.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tobe Hooper, LIFEFORCE (1985) 35mm

to 7.5.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Colin Chilvers & Jerry Kramer, MOONWALKER (1988) 35mm
KUUKÄVELIJÄ 1 (1970) 16mm

ke 13.5.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Georges Franju, SILMÄT ILMAN KASVOJA (1959) 35mm

to 14.5.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gordon Hessler, SHANNON – ARMOTON AGENTTI (1972) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Hartford-Davis, BLACK GUNN – MUSTA KANUUNA (1972) 35mm

su 17.5.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Pioneerisunnuntai
Aleksandr Rou, VESIPEIKON VALLASSA (1960) 35mm
Aleksandr Rou, TAIKAPEILI (1963) 35mm
Boris Stepantsev, PIONEERIN VIULU (1971) 35mm

ke 20.5.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Svetlana, ULTRA FLESH (1980) 35mm

ke 27.5.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert J. Rosenthal, ZAPPED! – MEKKO HAMPAISSA, VIPINÄÄ VIRSUISSA! (1982) 35mm

ke 3.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Harry Lachman, THE MAN WHO LIVED TWICE (1936) 16mm

to 4.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
James Bond III, SURMANSUU (1990) 35mm

pe 5.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
David Bradley, 12 TO THE MOON (1960) 16mm

ke 17.6.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jaeckin, THE PERILS OF GWENDOLINE IN THE LAND OF YIK-YAK (1984) 35mm

pe 19.6.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
juhannuselokuva 35mm

ke 1.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Jamie Luk, ROBOTRIX (1991) 35mm

su 5.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Basil Dearden, AUTUAS AVARUUSMIES (1961) 35mm

ke 22.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Anthony Spinelli, SEXWORLD (1978) 35mm

ke 29.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Michael Cort, ZETA ONE (1969) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Gerard Damiano, THE SATISPHIERS OF ALPHA BLUE [saks. versio] (1980) 35mm

to 30.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Townsend, EDDIE MURPHY RAW (1987) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Denis Sanders, SOUL TO SOUL (1971) 16mm

pe 31.7.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Terence Fisher, STOLEN FACE (1952) 16mm

to 6.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Brian De Palma, NAISEN KAHDET KASVOT (1976) 35mm

21.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Brian De Palma, KAHDET KASVOT (1992) 35mm

ke 12.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Michael Schulz, CAR WASH – PESUJENGI (1976) 16mm

to 13.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sidney Hayers, CIRCUS OF HORRORS (1960) 35mm

ke 26.8.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Francis Leroi, EMMANUELLE IV [hardcore-versio] (1984) 35mm

ke 2.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Roman Polański, UMPIKUJA (1966) 35mm
– näytös sisältää lyhytkuvan toistaiseksi tuntemattomassa formaatissa

to 10.9.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Day, THE MAN WITH THE BOGART’S FACE (1980) 35mm

ke 30.9..

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Woo, FACE/OFF (1997) 35mm

to 1.10.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Duncan Jones, KUU (2009) 35mm

ke 9.12.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Stanley Donen, SATURNUS 3 – SALAINEN AVARUUSASEMA (1980) 35mm