Tervetuloa SUOMEN FILMIKULTTUURI RY.:n (FINLANDS FILMKULTUR RF.) sivuille! Taistelemme fotokemiallisen elokuvakulttuurin jatkuvuuden puolesta tiedottamalla tulossa olevista filminäytöksistä sekä levittämällä ja jakamalla tietoa levityksessä olevista filmikopioista.

Pääsivullemme on listattu kaikki tiedossamme olevat, tulevat kotimaiset elokuvaesitykset, jotka heijastetaan 35mm:n tai 70mm:n filmiltä tai missä tahansa kaitafilmiformaatissa. Sisällytämme tiedotukseemme myös sellaisia taideperformansseja ja kuvataideteoksia, joissa filmi näyttelee merkittävää osaa.

Mikäli olet järjestämässä filmiesitystä tai tiedät tulevasta näytöksestä, kerro siitä meille lähettämällä sähköpostia osoitteeseen info[at]filmikulttuuri.fi.

- – -

2020

su 27.9.

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lukas Moodysson, FUCKING ÅMÅL (1998) 35mm
Rakkautta ja anarkiaa

ma 28.9.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Stanley Kubrick, HOHTO (1980) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ida Lupino, HARMIA ENKELEISTÄ (1964) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Nicolas Roeg & Donald Cammell, NOTTINGHILL KLO 11.17 (1970) 35mm

ti 29.9.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
King Vidor, ÄIDIN UHRAUS (1937) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Bernardo Bertolucci, VIIMEINEN KEISARI (1987) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, CÓMICOS (1954) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Lotte Reiniger, DIE GOLDENE GANS (1944) 16mm
Lotte Reiniger, THE GRASSHOPPER AND THE ANT (1954) 16mm
Lotte Reiniger, THUMBELINA (1954) 16mm
Lotte Reiniger, CALIPH STORK (1954) 16mm
Lotte Reiniger, SNOW WHITE AND ROSE RED (1954) 16mm
SNOW WHITE AND THE SEVEN DWARFS (1951) 16mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Kenji Mizoguchi, UGETSU – KALPEAN KUUN TARINOITA (1953) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Terry Gilliam, 12 APINAA (1995) 35mm

ke 30.9.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
King Vidor, ÄIDIN UHRAUS (1954) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Ingmar Bergman, MANSIKKAPAIKKA (1957) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Woo, FACE/OFF (1997) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, BLADE 2 (2002) 35mm

to 1.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, MAA JÄRISEE (1947) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Duncan Jones, KUU (2009) 35mm

20.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Boris Sagal, VIIMEINEN MIES (1971) 35mm

pe 2.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Agnès Varda, CLÉO VIIDESTÄ SEITSEMÄÄN (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Christian Petzold, JERICHOW (2008) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, BLADE 2 (2002) 35mm

la 3.10.

13.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Roland af Hällström, NOITA PALAA ELÄMÄÄN (1952) 35mm
Kuopion Vilimit

15.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, CÓMICOS (1954) 35mm

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, BELLISSIMA (1951) 35mm

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
George Pan Cosmatos, KASSANDRAN SILTA (1976) 35mm

20.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
James Cameron, ALIENS – PALUU (1986) 35mm
Kuopion Vilimit

su 4.10.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Olle Hellbom, SAARISTON LAPSET JA HYLJE (1964) 35mm

16.30 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jacques Tourneur, PAHOLAISEN PALVELIJA (1957) 35mm
Kuopion Vilimit

18.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Rosen, RUOHOMETSÄN KANSA (1978) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Robert Guédiguian, MARIUS JA JEANNETTE (1997) 35mm

ma 5.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Clint Eastwood, ARMOTON (1992) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Toivo Särkkä, HILJA – MAITOTYTTÖ (1953) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Alan Perker, PINK FLOYD: THE WALL (1982) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Peter Jackson, AIVOKUOLLUT (1992) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Masaki Kobayashi, KWAIDAN (1964) 35mm

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, MAFIAVELJET (1990) 35mm

ti 6.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Howard Hawks, JÄÄN TÄNNE YÖKSI (1941) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, POLKUPYÖRÄILIJÄN KUOLEMA (1955) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Georges Franju, SILMÄT ILMAN KASVOJA (1959) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

ke 7.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, CALLE MAYOR (1955) 35mm

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Sulamif Tsybulnik, KARANTIN (1965) 35mm

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Kolme episodia
Luchino Visconti, ANNA MAGNANI [episodi elokuvasta MEIDÄN NAISEMME] (1953) 35mm
Luchino Visconti, KREIVITTÄREN ANSIOTYÖ [episodi elokuvasta BOCCACCIO '70] (1962) 35mm
Luchino Visconti, ELÄVÄLTÄ POLTETTU NOITA [episodi elokuvasta NYKYPÄIVÄN NOITIA] (1967) 35mm

to 8.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Howard Hawks, JÄÄN TÄNNE YÖKSI (1941) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, POLKUPYÖRÄILIJÄN KUOLEMA (1955) 35mm

pe 9.10.

17.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, NAIL IN THE BOOT (1931) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

la 10.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mihail Kalatozov, SVANETIAN SUOLA (1930) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

19.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
David M. Hartford, BACK TO GOD’S COUNTRY (1919) 35mm
Säestetty mykkänäytös
Loud Silents

su 11.10.

19.45 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, MAFIAVELJET (1990) 35mm

ma 12.10.

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
William Markus, MIRIAM (1957) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Federico Fellini, AMARCORD (1973) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Jerzy Skolimowski, HUUTO (1978) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Larry Clark, KIDS – TÄMÄN PÄIVÄN LAPSIA (1995) 35mm

ti 13.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Preston Sturges, NAINEN EEVA (1941) 35mm

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Frank Oz, ENTÄS BOB? (1991) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Albert Pyun, CYBORG (1994) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ideja Garanina, THE CAT THAT WALKED BY HERSELF (1988) 16mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Auli Mantila, PELON MAANTIEDE (2000) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Roland Emmerich, UNIVERSAL SOLDIER (1992) 35mm

ke 14.10.

19.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, HELLBOY (2004) 35mm

to 15.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Kolme episodia
Luchino Visconti, ANNA MAGNANI [episodi elokuvasta MEIDÄN NAISEMME] (1953) 35mm
Luchino Visconti, KREIVITTÄREN ANSIOTYÖ [episodi elokuvasta BOCCACCIO '70] (1962) 35mm
Luchino Visconti, ELÄVÄLTÄ POLTETTU NOITA [episodi elokuvasta NYKYPÄIVÄN NOITIA] (1967) 35mm

pe 16.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Juan Antonio Bardem, CALLE MAYOR (1955) 35mm

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Sheldon Lettich, DOUBLE IMPACT – KAKSOISISKU (1991) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Tsui Hark, DOUBLE TEAM – KOVA KAKSIKKO (1997) 35mm

la 17.10.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Preston Sturges, NAINEN EEVA (1941) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, HELLBOY (2004) 35mm

su 18.10.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Olle Hellbom, PEPPI PITKÄTOSSU SEITSEMÄLLÄ MERELLÄ (1970) 35mm

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Corey Yuen, HAASTAJA (1986) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Ted Berman, Richard Rich & Art Stevens, TOPI JA TESSU [suom. versio] (1982) 35mm

19.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Woo, HARD TARGET (1993) 35mm

ma 19.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Emir Kusturica, MUSTA KISSA, VALKOINEN KISSA (1998) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Aarne Tarkas, JOKIN IHMISESSÄ (1956) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Luis Buñuel, VERI KUOHUU (1955) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
William Dieterle, NOTRE DAMEN KELLONSOITTAJA (1939) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
David Cronenberg, EROTTAMATTOMAT (1988) 35mm

19.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, CASINO (1995) 35mm

ti 20.10.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Dziga Vertov, MIES JA ELOKUVAKAMERA (1929) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lewis Milestone, PAHOLAISNAINEN (1946) 35mm

ke 21.10.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, TIEDEMIES KATOSI CALABUIGIIN (1956) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Svetlana, ULTRA FLESH (1980) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Danny Boyle, 28 PÄIVÄÄ MYÖHEMMIN (2002) 35mm

to 22.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Pierre Granier-Deferre, KISSA (1971) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Hartford-Davis, BLACK GUNN – MUSTA KANUUNA (1972) 35mm

19.10 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, TIEDEMIES KATOSI CALABUIGIIN (1956) 35mm

pe 23.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, SENSO (1954) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Wolfgang Petersen, TUNTEMATON UHKA (1995) 35mm

la 24.10.

15.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Edward Yang, KIRKKAAMPI KESÄPÄIVÄ (1991) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, PAN’S LABYRINTH (2006) 35mm

su 25.10.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Olle Hellbom, TÄSSÄ ON PEPPI PITKÄTOSSU! (1972) 35mm

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Lewis Milestone, PAHOLAISNAINEN (1946) 35mm

17.30 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Martin Scorsese, CASINO (1995) 35mm

19.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, SENSO (1954) 35mm

ma 26.10.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Elem Klimov, TULE JA KATSO (1985) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Joel Coen, BARTON FINK (1991) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Peter Weir, HUVIRETKI HIRTTOPAIKALLE (1975) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Larry Clark, KIDS – TÄMÄN PÄIVÄN LAPSIA (1995) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Dziga Vertov, YHDESTOISTA VUOSI (1928) 35mm
Säestetty mykkänäytös

ti 27.10.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, PLÁCIDO (1961) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Tom Tykwer, JUOKSE LOLA! (1998) 35mm

20.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
John Cassavetes, NAISEN PARHAAT VUODET (1974) 35mm

ke 28.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Mohsen Makhmalbaf, GABBEH (1996) 35mm

18.40 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, VALKEAT YÖT (1957) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Guillermo del Toro, PAN’S LABYRINTH (2006) 35mm

to 29.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, PLÁCIDO (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Douglas Sirk, MIKSI JÄTIT MINUT (1953) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Joseph Manduke, CORNBREAD, EARL & ME (1975) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Wolfgang Petersen, TUNTEMATON UHKA (1995) 35mm

pe 30.10.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, VALKEAT YÖT (1957) 35mm

21.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Danny Boyle, 28 PÄIVÄÄ MYÖHEMMIN (2002) 35mm

la 31.10.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Douglas Sirk, MIKSI JÄTIT MINUT (1953) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Jean Grémillon, THE LIGHTHOUSE KEEPERS (1929) 35mm
Säestetty mykkänäytös

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Leonard Kastle, KUHERRUSKUUKAUSIMURHAAJAT (1970) 35mm

su 1.11.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Olle Hellbom, VAAHTERAMÄEN EEMELI (1971) 35mm

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Wim Wenders, PARIS, TEXAS (1984) 35mm

ma 2.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
David Lynch, VILLI SYDÄN (1990) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Andrei Tarkovski, UHRI (1986) 35mm
Arktisen Upeeta

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Ed Hunt, PIENET PAHOLAISET (1980) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Pasifisminäytös
Alain Resnais & Robert Hessens, GUERNICA (1950) 35mm
Peter Watkins, SOTALEIKKI (1965) 35mm
Santiago Álvarez, 79 KEVÄTTÄ (1969) 35mm

ti 3.11.

17.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Segundo de Chomón: El cine de la fantasia 35mm
Säestetty mykkänäytös

17.30 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Pier Paolo Pasolini, SIKOLÄTTI (1969) 35mm
– näytös sisältää digitaalisen alkukuvan
Arktisen Upeeta

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Ida Lupino, KAHDEN NAISEN RAKKAUS (1953) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, ROCCO JA HÄNEN VELJENSÄ (1960) 35mm

ke 4.11.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, PYÖVELI (1963) 35mm

18.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Billy Wilder, NAINEN ILMAN OMAATUNTOA (1944) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Tobe Hooper, LIFEFORCE (1985) 35mm

20.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Alfonso Cuarón, IHMISEN POJAT (2006) 35mm

to 5.11.

16.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Billy Wilder, NAINEN ILMAN OMAATUNTOA (1944) 35mm

18.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Samuel Fuller, 40 URHOA (1957) 35mm

20.30 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Andrei Tarkovski, PEILI (1974) 35mm

pe 6.11.

16.45 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Yasujiro Ozu, PERHETARINA (1961) 35mm

19.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luis García Berlanga, PYÖVELI (1963) 35mm

21.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Steven Soderbergh, TARTUNTA (2011) 35mm

la 7.11.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Werner Herzog, KASPAR HAUSERIN TAPAUS (1974) 35mm

17.20 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Samuel Fuller, 40 URHOA (1957) 35mm

19.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Alfonso Cuarón, IHMISEN POJAT (2006) 35mm

su 8.11.

15.00 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Olle Hellbom, EEMELI JA POSSURESSU (1973) 35mm

17.15 Helsinki – Keskustakirjasto Oodi, Kino Regina (Töölönlahdenkatu 4)
Luchino Visconti, ROCCO JA HÄNEN VELJENSÄ (1960) 35mm

ma 9.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Jerry Schatzberg, VARIKSENPELÄTTI (1973) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Jacques Tati, RIEMULOMA RIVIERALLA (1953) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Mihail Kalatozov, ÄLÄ ODOTA KIRJETTÄ (1960) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Bertrand Blier, RIIPUKSET (1974) 35mm

ti 10.11.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Richard Lester, KOLME MUSKETTISOTURIA (1973) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Takeshi Kitano, SONATINE (1993) 35mm

pe 13.11.

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Luca Guadagnino, RAKKAUTTA ITALIALAISITTAIN (2009) 35mm

su 15.11.

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Pirjo Honkasalo, MELANCHOLIAN 3 HUONETTA (2004) 35mm

ma 16.11.

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Helma Sanders-Brahms, SAKSA, KALVAS ÄITI (1979) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Adrian Lyne, FLASHDANCE (1983) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Vilgot Sjöman, TABU (1977) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Marco Vicario, KOVIEN KONNIEN KUUMA KEIKKA (1966) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Yilmaz Güney & Serif Gören, YOL (1982) 35mm

ke 18.11.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert J. Rosenthal, ZAPPED! – MEKKO HAMPAISSA, VIPINÄÄ VIRSUISSA (1982) 35mm

ma 23.11.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Ida Lupino, HARMIA ENKELEISTÄ (1964) 35mm

19.00 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Arne Mattsson, BLACK SUN (1978) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Mai Zetterling, RAKASTAVIA PAREJA (1964) 35mm

ti 24.11.

18.00 Hämeenlinna – Bio Rex Verkatehdas (Paasikiventie 2)
Klaus Härö, POSTIA PAPPI JAAKOBILLE (2009) 35mm

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Paolo & Vittorio Taviani, PETTURI (1974) 35mm

ma 30.11.

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Jan Troell, KOTKAN LENTO (1982) 35mm

18.00 Jyväskylä – Kampus Kino (Keskussairaalantie 2)
Ritva Arvelo, KULTAINEN VASIKKA (1961) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
David Cronenberg, EROTTAMATTOMAT (1988) 35mm

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Roman Polański, UMPIKUJA (1966) 35mm
– näytös sisältää lyhytkuvan toistaiseksi tuntemattomassa formaatissa

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
Karel Kachyňa, KORVA (1970) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Rainer Werner Fassbinder, KOHTI AURINGONLASKUA (1978) 35mm

ti 1.12.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Éric Rohmer, PAULINE RANTATYTTÖ (1982) 35mm

su 6.12.

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Jane Campion, PIANO (1993) 35mm

ma 7.12.

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
John Goldschmidt, MASHENKA (1987) 35mm

18.30 Tampere – Niagara (Kehräsaari)
Yasujiro Ozu, TOKYO STORY (1953) 35mm

19.00 Kuopio – Kuvakukko (Vuorikatu 27)
William Wyler, ÄLÄ VAIKENE, L.B. JONES (1970) 35mm

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Alla Surikova, SALUUNAN SANKARIT (1987) 35mm

ti 8.12.

19.00 Oulu – Studio (Hallituskatu 7)
Louis Malle, LACOMBE LUCIEN (1974) 35mm

ke 9.12.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Stanley Donen, SATURNUS 3 – SALAINEN AVARUUSASEMA (1980) 35mm

su 13.12.

18.00 Lahti – Kansantalon Vaahterasali (Aleksanterinkatu 26B)
Howard Hawks, KIRJAVA SATAMA (1945) 35mm

ma 14.12.

16.30 Joensuu – Tapio (Kauppakatu 27)
Ingmar Bergman, FANNY JA ALEXANDER (1982) 35mm

17.15 Helsinki – Orion (Eerikinkatu 15)
Ingmar Bergman, FANNY JA ALEXANDER (1982)

19.00 Turku – Logomo, Kino-sali (Köydenpunojankatu 14)
Victor Erice, UNELMA VALOSTA (1992) 35mm35mm

ke 30.12.

19.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Colin Chilvers & Jerry Kramer, MOONWALKER (1988) 35mm
KUUKÄVELIJÄ 1 (1970) 16mm

2021

la 9.1.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Enzo G. Castellari, KEOMA (1975) 35mm

pe 15.1.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Robert Longo, JOHNNY MNEMONIC – KUOLEMAN KURIIRI (1995) 35mm

ke 10.2.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
David Cronenberg, RABID – VERENIMIJÄT (1977) 35mm

ke 10.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Paul Verhoeven, LIHAA JA VERTA (1985) 35mm

su 28.3.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
John Carpenter, PAKO NEW YORKISTA (1981) 35mm

to 1.4.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Alberto Gout, AATAMI JA EEVA (1956) 35mm
James Sibley Watson & Melville Webber, LOT IN SODOM (1933) 16mm

pe 2.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Otto Preminger, EXODUS (1960) 35mm

la 3.4.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Ferdinando Baldi, Richard Pottier & Orson Welles, DAAVID JA GOLJAT (1960) 35mm

20.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Bruce Beresford, KUNINGAS DAAVID (1985) 35mm

su 4.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
William Wyler, BEN-HUR (1959) 35mm

ma 5.4.

15.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Francis Ford Coppola, ILMESTYSKIRJA. NYT [alkuperäisversio] (1979) 35mm

ke 5.5.

18.00 Helsinki – WHS Teatteri Union (Siltavuorenranta 18)
Byron Haskin, MAAILMOJEN SOTA (1953) 16mm